کشتارگاه بین المللی فریدونکنار

تالاب بین المللی فریدونکنار به خاطر مهاجرت هر ساله تنها درنای سیبری شهرت زیادی دارد. این تالاب هر ساله پذیرای صدها هزار پرنده مهاجری است که برای گذراندن فصل سرد از شمال آسیا وارد این منطقه می‌شوند. این مهاجرت گسترده باعث شده این تالاب در مجامع بین المللی از شهرت و اهمیت بالایی برخوردار باشد. البته اتفاقاتی که طی سالیان اخیر در این منطقه افتاده است سبب شده برخی از علاقه‌مندان محیط زیست در سطح جهانی به جای تالاب نام کشتارگاه بر فریدونکنار بگذارند.

با ورود پرندگان مهاجر به این منطقه، در نزدیکی بازار ماهی فریدونکنار بازاری آغاز به کار می کند برای فروش پرندگان وحشی. این بازار هم اکنون یکی از مهمترین مراکزی است که به صورت علنی و بدون هیچ محدودیتی در زمینه نابودی محیط زیست در حال فعالیت است و هیچ نهاد یا فردی حتی زحمت بازرسی از این بازار را به خودش نمی دهد. من اکنون در حال ارائه گزارش از یک محل زیرزمینی و مخفی در خصوص فروش گونه های جانوری نیستم، بلکه درباره بازاری صحبت می کنم که در اصلی ترین خیابان شهر فریدونکنار (همان جاده کناره که سالانه میلیون ها گردشگر از آن می گذرند) به صورت علنی در حال فعالیت است.

چندی پیش سفری به این منطقه داشتم و برای عکاسی به این بازار رفتم. محلی که در آن یکی از تلخ ترین خاطرات عکاسی من رغم خورد. در آنجا شاهد صحنه هایی بسیار دلخراش از کشتار پرنده های کمیاب و در حال انقراض به وحشیانه ترین شیوه و یا شکنجه پرندگانی که روز قبل شکار شده بودند و زنده زنده پاهای آنها را شکسته بودند تا در روز بعد موقع فروش، آنها را بکشند و گوشت تازه به مشتریان تحویل دهند! هنوز هم وقتی عکسهای بازار پرندگان فریدونکنار را می بینم دچار احساس انزجار می شوم. نا گفته نماند که بسیاری از مشتریان این بازار تهرانی هایی هستند که به ویلاهایشان می آیند و این پرندگان زبان بسته را برای خوردن می خرند.

علی رغم آنکه بارها تا کنون در این خصوص گزارش های متعددی در سایت های مختلف منتشر شده است هنوز هم هیچگونه اقدامی برای برچیدن آن انجام نشده است. ضمن عکاسی از یک فروشنده پرسیدم که آیا از محیط زیست نمی ترسید که او هم با صراحت گفت «نه، محیط زیست نمی تونه هیچ غلطی بکنه!»

شاید دیدن برخی از عکس هایی که از این کشتارگاه پرندگان گرفتم دل برخی از مسئولین این امر را به درد آورد.

 

لطفاً اطلاع رسانی کنید.

برای اطلاعات بیشتر به این لینک ها نگاهی بندازید:

http://isdle.ir/news/index.php?news=9497

http://isdle.ir/news/index.php?news=9354

ارسال د یدگاه

آدرس ایمیل شما محفوظ استلطفا فیلد های مشخص را وارد نمایید *

*

رفتن به بالا