اولین تجربه پرنده نگری

چند وقت پیش در یک پست با عنوان کشتارگاه بین المللی فریدونکنار درباره قتل عام پرندگان مهاجر در این تالاب بین المللی کشور که هر ساله میزبان تعداد زیادی پرنده مهاجر است، نوشتم. امسال روزهای ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت مصادف با ۱۰ و ۱۱ ماه می ۲۰۱۴ روز جهانی پرندگان مهاجر نامگذاری شده بود، روزی برای حفاظت از پرندگان مهاجر با شعار «پرندگان مهاجر و توریسم». همانطور که می دانید پرنده نگری (Birdwatching) یکی از شاخه های بسیار پرطرفدار و رایج طبیعت گردی در دیگر کشورها  است که در کشور ما با وجود مهیا بودن زمینه های آن تاکنون توجه چندانی به آن نشده است. البته چند سالی است که گروه هایی در این خصوص فعال شده و اقدام به برگزاری تورهای پرنده نگری در مناطقی از کشور می کنند.

wmbd2014_poster_en_600wامسال به فاصله چند روز از روز جهانی پرندگان مهاجر برای اولین تجربه جدی پرنده نگری همراه با همسفر همیشگی، راهی تالاب «کانی برازان» در شهر مهاباد از استان آذربایجان غربی شدیم. تالاب زیبایی که یکی از مراکز مهم مهاجرت پرندگان در شمال غرب کشور است و نسبت به دیگر تالاب های کشور از شهرت و البته دست خوردگی کمتری برخوردار است.

در این سفر بی نظیر همراه با همس(ف)رم موفق به مشاهده و عکاسی از ۲۲ نوع پرنده گوناگون و زیبا شدیم. پرندگان زیبایی که برخی را می شناختیم و برخی را نیز نه. تصویر زیر مونتاژی است از عکس هایی که از پرنده های تالاب کانی برازان گرفتیم.

Birdwatching

این سفر تاکنون یکی از بهترین تجربه های طبیعت گردی ما بوده. پیشنهاد می کنم حداقل یکبار هم که شده پرنده نگری را تجربه کنید.

2 دیدگاه

  1. استاد بسیار زیبا بود… همس (ف)ر ما ما رو نمی برن پرنده نگری… خوش به حال همسرتون که شما می برینشون

ارسال د یدگاه

آدرس ایمیل شما محفوظ استلطفا فیلد های مشخص را وارد نمایید *

*

رفتن به بالا